NANOKAR
(+90) 216 526 04 90
Pendik / İstanbul
info@nanokar.com

BlogZİRKONYUM DİOKSİT

22 Eylül 2023by admin
ZİRKONYUM DİOKSİT

Zirkonyum dioksit veya zirkonya en yaygın kullanılan seramik oksitlerden biridir. Uygulamaları aşındırıcı ürünlerde, diş köprülerinde ve kronlarda, boya ve cilalarda katkı maddelerinde, yakıt hücresi zarlarında ve eklem implantlarında kullanıma kadar uzanmaktadır. Zirkonyum dioksit ayrıca porselen için beyaz pigment olarak veya sarı pigment olarak vanadyum oksit ile karışım halinde kullanılır. Günümüzde çoğu tüketici malzemeyi birçok evde bulunan seramik mutfak bıçaklarıyla ilişkilendirmekte ve bıçakları zirkonyumdan yapılmıştır.

Piyasadaki çoğu ürün mikro kristalli zirkonyum dioksit tozlarına dayanarak üretilmektedir, yalnızca niş pazarlar zirkonyum dioksit nanopartiküllerinin güçlerini giderek daha fazla kullanmaya başlamıştır.

 

Seramik bıçaklar Bu malzemeyle nasıl temas edebilirim?

Genel olarak, plastiklere veya diğer malzemelere sıkıca gömüldükleri için zirkonyum dioksit parçacıklarıyla temas etme şansı çok azdır. Tıbbi uygulamalara bakıldığında resim tamamen değişir. Diş protezleri ve eklem implantları zirkonyum seramikten yapılmakta ve ayrıca cerrahi işlemler sırasında radyoloji amaçlı kemik çimentolarına kontrast madde olarak zirkonyum dioksit eklenmektedir.

 

Bu materyalden insanlar ve çevre için herhangi bir risk var mı?

Zirkonyum dioksitin kemikler ve çevresindeki bağ dokusu ile mükemmel uyumluluğa sahip olduğu kanıtlanmıştır. Benzer şekilde zirkonyum dioksit nanopartikülleri bakteri, alg ve zebra balığı gibi diğer çevresel organizmalar için toksik değildir.

 

Sonuç
Serbest zirkonyum dioksit nanoparçacık parçacıkları ile temas etme şansı çok azdır, çünkü bu malzemeyi nano ölçekli biçimde yalnızca çok az uygulama kullanır. Zirkonyum dioksit seramiklerinin uzun zaman önce kemik implantları için oldukça uygun olduğu kabul edildi. Zirkonyum dioksitin insan dokularıyla mükemmel uyumluluğunu doğrulayan birçok çalışma yapılmıştır.

 

Bu arada…
  • Zirkonyum dioksit, gerçek elmaslara benzer şekilde yüksek bir kırılma indisine sahip olduğundan, zirkon kristalleri (kübik zirkon olarak adlandırılır) mücevherler için elmas taklidi olarak kullanılır.
WhatsApp
Gönder