NANOKAR
(+90) 216 526 04 90
Pendik / İstanbul
info@nanokar.com

BlogSürtünme Önleyici Grafen

22 Eylül 2023by admin
Sürtünme Önleyici Grafen

Elmasın en sert doğal maddelerden biri olduğu uzun zamandır bilinen bir gerçek. Fakat elmasın bu sert karakterine karşın bir diğer özelliği grafen ile birleşince ortaya çıkan özelliği.

 

Elması grafen ile birleştirdiğimizde , nanopartiküller kaygan olabiliyor ve bu da malzemeyi hareketli bir makinede sürtünmeyi azaltmak için kullanılabilir hale getiriyor. Bilim insanları elmas ve grafen karışımının son derece kaygan bir yüzey oluşturduğunu açıkladı.

 

Oluşan bu kombinasyon ile istenen yüzey arasında sıfıra yakın bir sürtünme değerine ulaşıldı. Sürtünmenin azalması maddeleri daha kaygan hale getirmenin yanısıra hareket halindeki maddelerin hareketi için son derece önemli bir kavram.

Örneğin, bir aracın yakıt enerjisinin yaklaşık üçte biri motor, şanzıman ve lastik sürtünmesini yenmek için harcanmaktadır. Bu da gösteriyor ki sürtünmeyi azaltmak, kullanılan yakıt miktarını azaltmak demektir.

 

Elmas nanoparçacıkları ince grafen yaprakları ile temas ederler ve gafen maddesi elmas nanoparçacıklarının etrafını sarıp küçük topsu yapılara dönüşürler. Bu özel yapı yüksek seviyede kayganlık sağlamaktadır ve araştırmacılar gelecekte bu özelliği diğer malzemelere uygulamayı hedeflemektedirler.

Bilim insanları bu çalışmadan elde edilen bilginin, bilgisayar sabit diskleri ve mikroelektromekanik sistemler, motorlar ve türbinlerdeki sürtünmeyi azaltmaya yönelik yollar bulmak için önemli olacağını belirtmektedirler.

 

 

WhatsApp
Gönder