NANOKAR
(+90) 216 526 04 90
Pendik / İstanbul
info@nanokar.com

BlogSilikon Karpit Lolipop

20 Eylül 2023by admin
Silikon Karpit Lolipop

Silikon Karpit anorganik ve oksit olmayan seramik bir malzemedir. Birçok bilimsel çalışmalara konu olmuş ve hala araştırmaları devam etmekte olan Silika Karpit, ileri teknoloji uygulamaları için önemli bir seramik malzemedir. Kimyasal direnci, termal kararlılığı ve termal şok direncinin yanı sıra, sertlik ve aşınma direnci gibi mekanik özellikleri de mükemmel olan Silikon Karpit, filtre, yüksek sıcaklıklar için katalizör, otomobil su pompaları için pompa contası, ısı dönüştürücü, aşınma dirençli parçalar ve zırh korumaları için kompozit malzemesi olarak birçok mühendislik uygulamalarında kullanılmaktadır. Ayrıca, Silikon Karpitinin biyouyumluluk özelliği sayesinde medikal alanda da önemli bir malzemedir. Bu özelliğinden dolayı da Silikon Karpit miyokart kalp sondalarında, kemik protezlerinde ve koroner kalp stentlerinde kullanılmaktadır.

Bu uygulamaların birçoğunda, Silikon Karpit malzemesinin hafif, kuvvetli ve gözenekli yapıda olması gerekmektedir. Hafif kütleli malzeme elde etmenin bir yöntemi, malzemenin kristal yapısında gözenekli yerler oluşturmaktır fakat bu yöntem aynı zamanda malzemenin mekanik özelliklerinde azalmaya sebep olmaktadır.

Birleşik Krallık İleri Yapısal Seramik Merkezi’ndeki araştırmacılar, ultra hafif Silikon Karpit elde etmek için iki farklı yöntem olan sinterleme ve su süspansiyonu kullanmışlar ve bu araştırma sonucunda kuvvetli, hafif ve SEM fotoğrafında da görüldüğü gibi lolipop şeklinde gözenekli bir yapıda olan Silikon Karpit elde etmişlerdir. Araştırmacılara göre yüksek miktarda gözenekli yapılı Silikon Karpit seramiği, yüksek sıcaklık uygulamalarında, filtre ve katalizör desteği gereken yerlerde ve kompozit malzemeler için seramik güçlendirici olarak kullanabilecektir.

WhatsApp
Gönder