NANOKAR
(+90) 216 526 04 90
Pendik / İstanbul
info@nanokar.com

BlogNano Gümüş nedir?

16 Eylül 2023by admin
Nano Gümüş nedir?

Nanoteknoloji, nanometre cinsinden (metrenin 1 nm = 1 milyarda biri) ölçen nano boyutlu parçacıklar üretme ve kullanma konusunda hızla büyüyen bir bilimdir. Sağlık ürününde erken etkisi olan bir nanomalzeme nano gümüştür.

Gümüş, doğal antibakteriyel ve antifungal özellikleri nedeniyle 100 yılı aşkın süredir tıbbi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Nano gümüş parçacıkları tipik olarak 25 nm’yi ölçer. Nispeten geniş bir yüzey alanına sahiptirler, bakteri veya mantarlarla temaslarını arttırırlar ve bakterisit ve mantar öldürücü etkinliğini büyük ölçüde geliştirirler.

 

Nano gümüş, bakteri ve mantarla temas ettiğinde hücresel metabolizmayı olumsuz etkileyecek ve hücre büyümesini engelleyecektir. Nano gümüş, solunumu, elektron transfer sisteminin bazal metabolizmasını ve substratın mikrobiyal hücre zarında taşınmasını baskılar. Nano gümüş, enfeksiyona, kokuya, kaşıntıya ve yaralara neden olan bakteri ve mantarların çoğalmasını ve büyümesini engeller.

 

Nano Gümüş, yanıklar, haşlanma, cilt donörü ve alıcı bölgeleri için pansumanlar gibi diğer sağlık ürünlerine uygulanabilir; akne ve boşluk yaraları; ve kadın hijyen ürünleri – külot astarları, hijyenik havlular ve pantolonlar.

 

Nano Gümüş:

* Yüksek verimli

* Hızlı oyunculuk

* Zehirsiz

* Uyarıcı olmayan

* Alerjik olmayan

* Toleranssız

* Hidrofilik

 

Gümüşün Tarihsel Kullanımı

* Eski Avrupa soyluları, gıda zehirlenmesini önlemek için normalde gümüş sofra takımları kullanırlardı.

* Hintliler, kolayca bozulabilen yiyecekleri saklarken gümüş ince film kullandılar.

* Erken batı yerleşimleri, bozulmayı ve kirlenmeyi geciktirmek için su fıçılarında ve süt sürahilerinde gümüş sikkeler bulundururlardı.

* Avustralya’da yerleşimcilerin bozulmayı geciktirmek için su depolarına bir parça gümüş eşya koymaları hala yaygındır.

* Modern zamanlarda evlerde, işyerlerinde ve havayollarında kullanılmak üzere gümüş su arıtma filtreleri ve tabletleri mevcuttur.

* Klor yerine yüzme havuzu suyunu sterilize etmek için gümüş ve bakır iyonları kullanan elektrikli iyonlaştırıcı üniteler geliştirilmiştir

Gümüş, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Ruslar tarafından her iki ülkenin uzay mekiklerindeki suyu arıtmak için bile kullanılıyor.

* Günümüzde piyasada 50’den fazla gümüş bazlı ilaç, yani oral, enjekte edilebilir ve topikal formlar bulunmaktadır.

 

Antimikrobiyal teknoloji, ürünlerin temiz kalmasına yardımcı olmak için tekstilden tıbbi kateterlere kadar çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır. Teknoloji, yerleşik koruma sağlar ve ürünlerin mikropların büyümesine sürekli olarak direnmesini sağlar.

 

Nanokar® is designed to automatically release its antimicrobial components when conditions for bacteria growth are present. This capability results in lasting product protection against microbes.

 

Nanokar®, solunumu önleyerek, hücre bölünmesini engelleyerek ve hücre metabolizmasını bozarak mikroplarla savaşan iyonik gümüş gibi aktif bileşenlerini sağlamak için bir zeolit taşıyıcı kullanır.

 

Nanokar ® teknolojisi, bir ürünün ömrü boyunca mikrobiyal inhibisyon sağlamak üzere özelleştirilebilir. Nanokar ® teknik ekibi, uygulamalarını gerçekten anlamak ve bir ürünün tam ihtiyaçlarına en uygun çözümü sağlamak için ortaklarıyla yakın çalışır.

WhatsApp
Gönder