NANOKAR
(+90) 216 526 04 90
Pendik / İstanbul
info@nanokar.com

BlogGrafen Bazlı Boya Nedir? Kullanım Alanları

15 Eylül 2023by admin
Grafen Bazlı Boya Nedir? Kullanım Alanları

Grafen, altıgen bir petek örgüsünde düzenlenmiş tek, sıkıca paketlenmiş bir karbon atomu tabakasıdır.  Grafen  atom kalınlığında insan tarafından bilinen en ince bileşik, bilinen en hafif malzeme, keşfedilen en güçlü bileşik, oda sıcaklığında en iyi ısı iletkeni ve aynı zamanda bilinen en iyi elektrik iletken malzemedir.  Ayrıca şeffaf ve hafifken benzersiz optik özelliklere sahiptir.

 

Graphene’nin sayısız olağanüstü nitelikleri birçok ilginç boya ve kaplama türüne kapı açabilir. Grafen’in yüksek direnci, çatlamayan ve suya ve yağa dayanıklı kaplamalarda kullanılabilir. Grafen  mükemmel elektriksel ve termal iletkenliği, çeşitli iletken boyalar yapmak için kullanılabilir ve güçlü bir bariyer etkisi, olağanüstü antioksidan, çizilmeye katkıda bulunabilir. Grafen ile dayanıklı ve anti-UVA boyalar.

 

Graphene, birçok olası uygulama için çok çeşitli fonksiyonel boyalar sağlar. Bunlar arasında grafenin yüksek yapışma özelliği, anti-bakteriyel kaplamalar, güneş boyaları (güneş enerjisini emebilir ve iletebilen), evler için izolasyon sağlayan boyalar, pas önleyici kaplamalar, buğu önleyici boyalar ve UV ile sağlanan yüksek performanslı yapıştırıcılar olabilir. ışın blokerleri, çeşitli ev uygulamaları için yapışmaz kaplamalar (kızartma tavaları ve tezgahlar gibi) ve hatta düzenli bir duvarı ekrana dönüştüren bir kaplamanın çok hiper olasılığı (şu anda bilimsel inceleme altındadır).

WhatsApp
Gönder