NANOKAR
(+90) 216 526 04 90
Pendik / İstanbul
info@nanokar.com

BlogFloresan Nano Elmas Nedir? Kulanım Alanları

16 Eylül 2023by admin
Floresan Nano Elmas Nedir? Kulanım Alanları

Nano Elmas parçacıkların, floresan  ışıkları nano elmasların renk merkezlerine dayanmaktadır. Azot boşluk merkezleri (n-V) kırmızı floresan sağlar ve n-V-n (veya H3 merkezleri) yeşil ışık yayar. Pırlantada ki renk merkezlerinin dikkat çekici özelliği, kuantum noktaları veya organik boyalarla karşılaştırıldığında fotobleach veya fotoblink olmamasıdır. ND’NİN olağanüstü biyouyumluluğu, geniş yüzey alanı ve kolay yüzey fonksiyonelleşmesi ile birlikte, floresan NDs (FND), tek moleküler düzeyde hücresel dinamiklerin incelenmesi için yeni nesil biyoimaj probları olarak kabul edilir. Bu uygulamaların yüksek parlaklık sağlaması için parçacık başına çok sayıda n-V merkezi arzu edilir.

ND’DEKİ NV merkezleri, uygulamalarını tek foton yayıcılar veya ultrasensitif nano ölçekli manyetometreler olarak oluşturan benzersiz spin özelliklerine sahiptir. Bu uygulamalar için, parçacık başına bir n-V merkezi arzu edilir. ND’DEKİ NV merkezlerinin üretilmesi gerekiyor. Yaklaşımımızda, statik yüksek basınç, yüksek sıcaklık (HPHT) sentezi ile üretilen ve yaklaşık 100 ppm ikame N içeren NDS, 2-3mev elektronları ile ışınlanır ve tavlanır. Laboratuvarımızda floresan NDs üretimi için diğer yaklaşımlar geliştirilmektedir.

 

Kullanım Alanları

Nano elmas (ND) parçacıkları, biyomedikalde tanı, görüntüleme ve terapötik ajan olarak, kuantum bilgi işlemede kriptografi ve kuantum hesaplama için 1 ve nano magnetometride tek dönüşlü sensörler olarak giderek daha fazla kullanılmaktadır.

WhatsApp
Gönder