NANOKAR
(+90) 216 526 04 90
Pendik / İstanbul
info@nanokar.com

BlogTEKNELERDE BAKIR TOZU UYGULAMASI

21 Eylül 2023by admin
TEKNELERDE BAKIR TOZU UYGULAMASI

Bakır tozu tekne dünyasindaki en güçlü ve en uzun ömürlü zehirli boya olma özelligine sahiptir. Bakır tozu  zehirli boyasi, su bazlı epoksi reçinenin saf bakır tozu ve biyositlerle karıştırılması ile oluşturulmuştur.

Yoğun bakır katkılı zor aşınan epoksi reçine özelliğine sahip bu boya, tüm dünyada binlerce tekne sahiplerinin yıllık bakım masraflarını azaltmakta aynı zamanda bakım süresini kısaltmaktadir.

 

Nasıl Korur;

Tekneniz denize indiğinde deniz suyu tarafından saf bakır tozu ile tepkimeye girer ve bunun sonucunda bakır oksit olusur. Yüksek Etkili zehirli boya Bakır tozu, yüzey iyice bozularak bakır oksit oluşumundan sonra bakır hidroksite dönüşene kadar yüzeyin temiz kalmasını sağlar. Bu aşamada olusan yüzey son derece dayanıksız olup teknenin hareketleriyle çok ince bir tabaka halinde yok olur ve alttan çıkan ve bakir yönünden zengin yüzey bakır tozunun  ilk sürüldüğü gibi olup tepkimeyi yıllarca sürdürür.

Bakır tozunun  ortalama uygulama kalinligi 250 mikron ve her yil isinma miktari 10 mikrondan az oldugu düsünülürse bu ürünün yillarca dayanacagini tahmin etmek güç degildir. 2011 yilinda ” Yachting Monthly ” dergisi 8 yil önce bu boyayi kullanan bir tekneyibelgelemis ve bunun “Büyük Bir Basari ” basligi ile iyi bir ürün oldugunu belirtmistir. Bunun ötesinde epoksinin dogal su geçirmezlik özelligi dolayisiyle bakır tozu  kullanimi GRP ( Cam elyaf takviyeli polyester ) teknelerde olusan ozmoz olayini engelleyen, çelik teknelerde korozyona karsi ekstra koruma saglar.

 

Boya içindeki bakir tozlarinin epoksi reçine ile tamamen sarili olmasi nedeniyle boya iletken degildir bu sayede çelik ve aluminyum teknelerdeki elektrolitik veya katotik çürüme sorunlarida ortadan kalmis olur. Ancak yinede bu uygulamada da tutya her zamanki gibi teknelere konulmasi gerekir.

 

  Avantajları ;

Bakır tozu  aşağıda yazılı sebeplerden dolayı yüksek performans ve düşük   maliyet arayanların tercihidir !

 

  Uzun Dayanım Ömrü ;

Bakır tozu  standart zehirli boyaların aksine yillarca etkin olarak kullanılabilir.   Araştırmalar ürünün beklenen ömrünün 10 yıldan fazla olduğunu   göstermektedir.

 

  Ekstra Verimlilik ;

Yüksek dozda bakır ve biyosit karışımı temiz bir gövdenin garantisidir.   Motoryat sahipleri bu ürün sayesinde daha düşük devirlerde daha yüksek   hızlara ulaşarak daha az yakıt harcadıklarını ve motorlarının daha az   aşındığını belirtmektedirler. Profesyonel yarışçılar gerek duyarlarsa yüzeyi   cilalayabilirler.

 

 

 

GRP ( Camelyaf Takviyeli Polyester ) Teknelerde Ozmoz Koruması;

Coppercoat su geçirmeyen epoksi reçinedir. Böylece Bakır tozu  uygulanmis GRP teknelerde ozmoza karsi orunmuş olurlar.

 

Düşük Bakım Maaliyeti , Pahalı ve zaman alan yıllık kazıma ve tekrar boyamaya son ! Belli aralıklar ile ( senede 1 – bir kere ) gövdeyi ıslatarak temizleme ile lez oluşumunu engellemek yeterlidir.

 

Performans ;

Bakır tozu  sadece %99 saflikta bakir kullanir, böylece maksimum bakir oksitin olusumunu garantiler. Yapilan testler daha az bakir kullanilan veya bakir-nikel gibi daha yazif alisimlar içeren ürünlerin performanslarinin düstügünü göstermistir. Bakır tozunun  hacimsel saf bakir içerigi % 83 dür. Bu esssiz kombinasyon küçük partikül boyutlai ile birlesince Coppercoat’un piyasadaki en tatminkar ve bakir yönünden zengin zehirli boya olmasini saglar 7.,8., ve 9. cu sezonlarini yasayan müsterilerce belirtildigi gibi Bakır tozunun  kanitlanmis uzun dönem performansina şüphe yoktur.

WhatsApp
Gönder