NANOKAR
(+90) 216 526 04 90
Pendik / İstanbul
info@nanokar.com

BlogNANOKLAYLAR

22 Eylül 2023by admin

Nanoklaylar (kil mineralleri) doğal kaynaklardan elde edilebilir ve daha sonra kullanılabilir. Katmanlı yapı, malzemenin su alma kapasitesine bağlı olarak şişmesini veya büzülmesini sağlar. Ayrıca nanoklaylar yanıcı değildir ve plastik endüstrisi bu özelliği ürünlerinin yangın güvenliğini artırmak için kullanır. Nanoklayların plastiğe entegre edilmesi, yanıcı malzeme miktarını büyük ölçüde azaltır ve plastik malzeme yanıyorsa, yangının yayılmasını önleyen koruyucu bir ıs tabakası oluşur.

Diğer uygulamalar, film boyunca oksijen taşınımını azaltan ve sonuç olarak gıda maddelerinin ömrünü uzatan gıda ile temas eden malzemelerde katkı maddesi olarak nanoklayları içerir.

 

Bu materyalle nasıl temasa geçebilirim?

Nanoklaylar esas olarak yardımcı maddeler olarak kullanıldığından ve alev geciktiriciler gibi sentetik malzemelere sıkıca gömüldüğünden, nanoklaylarla doğrudan temas etme tehlikesi yoktur.

 

Bu materyalden insanlar ve çevre için herhangi bir risk var mı?

Nanoklay partiküllerinin solunmasının, akciğer dokusunun sadece minimal ve geçici iltihaplanmasına neden olduğu gösterilmiştir.

Şimdiye kadar, nanoklayların ortamdaki davranışları hakkında hiçbir veri mevcut değildir. Nanoklaylar doğal olarak oluşan kaynaklardan üretildiğinden, bu malzemenin doğal ve sentetik formunu ayırt etmek zordur.

 

Sonuç
Nanoklayların zararsız olduğu kabul edilir ve esas olarak alev geciktirici ürünlerde kullanılır.
Bu arada….
  • Nanoklaylar, doğal olarak oluşan nanomalzemelere iyi bir örnektir.
WhatsApp
Gönder